O przedszkolu

Leśny Punkt Przedszkolny Gajówka i Zakątek to niezwykłe miejsce, w którym dzieci rozwijają się poprzez kontakt z naturą. Przedszkole zlokalizowane jest w kompleksie leśno-parkowym nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu. Otaczają nas łąki, las i ich mieszkańcy. Sąsiadujemy z Nowym ZOO i Termami Maltańskimi. Działamy we współpracy z Zakładem Lasów Poznańskich oraz ogrodem zoologicznym, który regularnie odwiedzamy nawet jesienią i zimą.

Jak uczymy?

W naszej pracy pedagogicznej wzorujemy się na skandynawskim modelu przedszkoli leśnych i dlatego duża część zajęć edukacyjno-wychowawczych odbywa się w plenerze. Przecież segregować, liczyć, wycinać, rysować, zapinać guziki, wiązać buty możemy uczyć się także na dworze. Książki czytamy w trakcie spacerów, a opowieści o dalekich krainach snujemy w naszej ogrodowej altanie. Literki piszemy patykiem w piasku, a zbiory układamy z szyszek, żołędzi i kasztanów. W czasie wędrówek uczymy się także języka angielskiego przez zabawę, gry i śpiew. Wierzymy, że nauka przez doświadczanie i zabawa w otoczeniu przyrody odgrywają kluczową rolę w harmonijnym rozwoju dzieci. Inspiruje nas także pedagogika montessoriańska z jej ideą wspierania spontaniczności i swobodnego rozwoju dziecka. Realizujemy podstawę programową wychowania przedszkolnego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Z dziećmi w wieku 6 lat realizujemy roczne przygotowanie szkolne, a na zakończenie przygotowujemy diagnozę – informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.

Dlaczego przedszkole leśne?

Intensywny kontakt z przyrodą jest dla nas priorytetem. Dzięki przebywaniu na świeżym powietrzu dzieci wzmacniają swoją odporność i hartują organizmy. Przyroda wpływa na ich wielostronny rozwój, wzbogaca osobowość, kształtuje charakter. Oddziałuje pozytywnie na elementarny rozwój pojęć i procesów poznawczych, takich jak spostrzegawczość, myślenie, mowa, uwaga, pamięć i wyobraźnia.

Organizacja

Przedszkole ma kameralny charakter – w każdej zróżnicowanej wiekowo grupie przyjmujemy maksymalnie 20 dzieci. Młodsze dzieci uczą się od starszych, a starsze rozwijają umiejętność empatii i bezinteresownej pomocy potrzebującym. Gajówka i Zakątek działają od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 17.00.

Baza lokalowa

Dysponujemy lokalami wyposażonymi w szatnię, łazienki i sale dla każdej grupy. Mamy także podwórko oraz dużą śródleśną łąkę z altaną i placem zabaw. Posiadamy własne miejsca parkingowe.